Середа, 15.01.2025, 09:26
Вітаю Вас Гість | RSS

Реферати з ЦО, БЖД, охорони праці

Реферати

Головна » Статті » Безпека життєдіяльності

Самостійна робота №2

Самостійна робота №2

Тема: Фактори зниження життєдіяльності людини. Здоровий спосіб життя та його вплив на професійну діяльність

 

         Кожна людина у процесі життєдіяльності набуває певних звичок. Звички — це форма поведінки людей, що з'являється під час навчання і багаторазового повторення у різних життєвих ситуаціях, складові якої виконуються автоматично. Психофізіологічною основою звичок є динамічний стереотип, тобто добре засвоєна і закріплена тимчасовими зв'язками програма дії. Стосовно здоров'я людини та способу її життя звички можуть бути корисними і шкідливими. Корисною, наприклад, є звичка дотримуватись режиму дня. Вона сприяє зміцненню здоров'я, підвищенню працездатності, і врешті — довголіттю. Що раніше ця звичка сформувалася, тим організованішою є людина, міцніше її здоров'я, і тим легше вона позбувається неприємностей. Шкідливі ж звички, навпаки, дезорганізують людину, послаблюють її волю, знижують працездатність, погіршують здоров'я і скорочують тривалість життя. Що раніше вони утворюються, тим згубніше діють і тим складніше їх позбутися. Ці звички приносять безліч бід і страждань.

         Найпоширенішими факторами, що негативно впливають на стан здоров'я людини, є такі шкідливі звички, як алкоголь, куріння, наркотики.

         Алкоголь — підступний і дуже небезпечний ворог, який руйнує здоров'я, знищує людину морально і фізично. Це легкозаймиста, безбарвна рідина з характерним запахом, належить до сильнодіючих наркотичних речовин, викликає спочатку збудження, а потім параліч нервової системи. Внаслідок частого вживання алкоголю виникає хвороба — алкоголізм. Алкогольним сп'янінням називають грубе порушення нормальної фізіології головного мозку внаслідок отруєння. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від алкоголізму щорічно вмирає близько 6 млн. осіб.

         Алкоголізм визначається як екзогенне психічне захворювання (токсикоманія), яке при постійному або рецидивуючому протіканні призводить до алкогольної залежності. Потреба в алкоголі стає домінуючою в мотиваційній сфері. Зловживання алкоголем спричиняє психічні розлади. Найчастіше трапляються такі психічні розлади, як "біла гарячка", алкогольний галюциноз, епілепсія.

         Вживання спиртних напоїв порушує розумову і фізичну працездатність, посилює втому. Алкоголь знижує працездатність на 16—17 %, при цьому втома настає швидше, ніж звичайно. Особливо різко знижується працездатність в осіб, професійна діяльність яких вимагає посиленої уваги. Алкоголь змінює швидкість рухової реакції. Так, після випитої склянки пива швидкість рухової реакції знижується у середньому на 13—16 %, точність реакції на рухомий об'єкт на 17—21 %, точність м'язових зусиль на 14—19 %. Алкоголь порушує нормальну фізіологію головного мозку внаслідок його отруєння. Це порушення пояснюється тим, що спирт особливо інтенсивно накопичується у нервовій тканині. Тому в мозку його концентрація набагато більша, ніж у крові. Після приймання навіть невеликих доз алкоголю знижується стійкість та інтенсивність уваги, порушуються процеси мислення і пам'яті. Працівникові треба більше часу, щоб оцінити виробничу ситуацію і прийняти рішення, а це сповільнює його готовність до дії.

         Куріння є причиною багатьох важких захворювань.  Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. За статистикою кількість курців становить 12 млн. громадян — це 40 % населення працездатного віку (з них 3,6 млн. — жінки, 8,4 млн. — чоловіки). Курить кожна 3—4 жінка репродуктивного віку (20— 39 років). За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), ця шкідлива звичка викликає в Україні понад 100 тисяч смертей щорічно.

Хімічний склад цигарок

Цигарковий дим є неоднорідною (гетерогенною) сумішшю, яка складається в середньому з 60% різних газів і 40% мікроскопічних дьогтьових крапель (аерозолів). Загалом, дим цигарок містить в собі понад 4000 хімічних речовин.

         Відомо, що 43 з них викликають онкологічні захворювання. Серед них:

- свинець; при попаданні в організм викликає втому, слабкість, біль у животі та м’язах; руйнує клітини головного мозку і сповільнює ріст.

- формальдегід; в кожному шкільному кабінеті анатомії містяться так звані „заспиртовані” екземпляри тварин. Для того, щоб зберегти цих тварин від гниття, їх поміщають у спеціальну речовину, яка складається з формальдегіду та етилового спирту. Саме формальдегід запобігає їхньому руйнуванню. В людський організм разом з тютюновим димом, формальдегід сприяє розвитку ракових клітин, також вражає легені, серце і систему травлення.

- бензин; при попаданні в організм ця речовина спричиняє отруєння і негативно діє на центральну нервову систему, вбиваючи її.

- синильна кислота; всі клітини людського організму мають потребу в кисні. Але найбільше його потребують нервові клітини. Проникаючи в кров, синильна кислота знижує здатність клітин сприймати кисень. Через це настає кисневе голодування. Першими страждають нервові клітини. При великій дозі синильної кислоти, слідом за порушенням роботи центральної нервової системи, настає її параліч, припиняється дихання, а потім зупиняється і серце. Звичайно, вміст синильної кислоти в димі сигарет надзвичайно малий: у денному «раціоні» середнього курця її в 40 разів менше смертельної дози. Проте, хронічне отруєння нервової системи цією отрутою, безумовно, позначається на її роботі.

- чадний газ; оксид вуглецю, або чадний газ, — це безбарвна газоподібна речовина, що присутня у високих концентраціях в сигаретному димі. Його спроможність з'єднуватися з гемоглобіном крові у 200 разів вища, ніж у кисню, тому при курінні чадний газ починає його заміщати. У зв'язку з цим знижується спроможність крові переносити кисень, що позначається на функціонуванні всіх тканин організму. Мозок і м'язи (включаючи серцевий) не можуть діяти у повну силу без достатнього надходження кисню, і для того, щоб компенсувати його зниження, серце і легені змушені працювати з більшим навантаженням, що викликає проблеми з кровообігом. Оксид вуглецю також ушкоджує стінки артерій і збільшує ризик звуження коронарних судин, що призводить до серцевих нападів. Також чадний газ негативно впливає на роботу легень та печінки.

- толуол і ацетон; толуол входить до складу пінопласту, лаків та фарб. Також його використовують для виготовлення вибухових речовин. Ацетон застосовують як розчинник. Обидві ці речовини спричиняють наркотичну дію. Ацетон і толуол входять до складу цигарок.

- миш’як; для того, щоб вбити нерв у хворому зубі, лікарі-стоматологи використовують миш’як — сильну отруту. Назва походить від слова „миша”. Це пов’язано з тим, що в давнину цією речовиною травили гризунів. Миш’як є і в сигаретах. Саме через це у курців горять губи та смердить з рота.

- смола; смола є найбільш небезпечною з хімічних речовин у сигаретах. Хоч люди в основному курять через вплив нікотину на мозок, вони помирають, головним чином, через вплив смоли. Тютюновий дим потрапляє до рота у вигляді концентрованого аерозолю. В міру охолодження він конденсується й утворює смолу, що осідає в дихальних шляхах. Смола є речовиною, що викликає рак і захворювання легенів. Смола викликає параліч очисного процесу в легенях і ушкоджує альвеолярні мішечки. Вона знижує ефективність імунної системи. Частина смоли у курця виділяється при кашлі з мокротинням, а частина проникає в тканини слизуватих оболонок, надаючи їм темний колір. Підраховано, що у людини, яка скурює в день пачку цигарок, за рік часу через легені проходить близько кілограма смоли.

Нікотин. Ніхто не заперечить, що наркотик — це зло. Тютюн – єдиний легальний наркотик, який доступний кожному. Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.

Вплив тютюну на організм людини:

1.Сечостатева система

  • Чоловіки:

- затримка розвитку статевого дозрівання;

- поганий розвиток статевих органів;

- порушення статевих функцій;

- імпотенція;

- безпліддя;

  • Жінки:

- безпліддя;

- викидні;

- затримка розвитку плоду;

- рак;

- порушення статевих функцій;

2. Мозок:

- інсульт;

3.Шкіра, обличчя:

- втрата природного кольору обличчя;

- гнійничкові висипання;

- пігментація (у старшому віці);

- розширені пори;

- раннє старіння шкіри;

- зморшки;

4. Губи, рот, зуби, глотка:

- жовті зуби;

- поганий запах з рота;

- зубний камінь;

- карієс;

- рак;

5. Гортань, трахеї:

- запалення;       

- рак;

6. Легені, бронхи:

-Бронхіт;

-Емфізема;

-Рак;

7.Серце:

- ішемічна хвороба;

- склероз судин;

- інфаркт міокарда;

8.Стравохід, шлунок:

- пептична виразка;

- рак;

9.Підшлункова залоза:

- рак;

10.Кістки:

- Остеопороз;

11.Периферичні судини:

- переміжна кульгавість;

- гангрена;

12.Нервова система:

- неврити

         Наркоманія — справжнє зло для всіх країн світу. Це хвороба, викликана систематичним вживанням наркотиків, більшість з яких — рослинного походження (морфій, кокаїн, героїн, пантопон, індійські коноплі та їх похідні у вигляді гашишу, маріхуани, анаші та ін.). Наркоманія виявляється синдромом змішаної реакції, психічної і фізичної залежності, а також деякими психічними і соціальними феноменами. До наркоманії належить і зловживання снодійними препаратами. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, наркотики стали основною причиною передчасної смерті людей, випередивши серцево-судинні захворювання і злоякісні пухлини. Учені стверджують, що небезпечний кожний наркотик, навіть одноразове його вживання залишає слід у нервових клітинах мозку, печінці, нирках і м'язах серця. У разі повторного вживання непомітно, але неминуче з'являється звичка. Ще дією наркотиків збуджується нервова система, виникає екстаз, хворобливе захоплення і галюцинації. При відсутності наркотику людина перебуває в особливо болісному стані (абстиненція), її переслідує відчай, неспокій, дратівливість, нетерпіння, біль у кістках, м'язах, вона страждає від важкого безсоння або жахливих снів.

         Соціальна небезпека наркоманії:

— наркомани погані працівники, їхня працездатність (фізична і розумова) знижена;

— наркоманія завдає великої матеріальної і моральної шкоди, є причиною нещасних випадків на виробництві;

— наркомани деградують фізично і морально, є тягарем для суспільства;

— наркомани входять до групи ризику розповсюдження СНІДу;

— наркологічна хвороба в усіх її проявах соціально небезпечна, психічні захворювання загрожують майбутньому нації, у зв'язку з цим проблема набуває глобального значення.

Вплив здорового способу життя на професійну діяльність.В будь-якій професії людина може повністю реалізуватися при умові, що вона є здоровою на фізіологічному та психологічному рівнях. Великий вплив на стан (внутрішній та фізичний) людини справляє спосіб її життя.

Малорухливий спосіб життя, зловживання шкідливими звичками, порушення

нормальних режимів сну, харчування і т.п. призводить до фізичного та

духовного занепаду особистості, її деградації, зниженню продуктивності

праці, зменшенню трудових показників тощо. Тому дотримання здорового

способу життя є вкрай важливим з точки зору і професійної діяльності.

         Задля максимальної продуктивності праці потрібно вести здоровий спосіб життя, сюди входять:

-  правильний розподіл сил під час виконання роботи, як фізичної, так і розумової.;

режим сну; для збереження нормальної діяльності нервової системи і всього організму велике значення має повноцінний сон. Сон повинен бути досить тривалим і глибоким. Якщо людина мало спить, то вона встає вранці роздратованою, розбитою, а іноді з головним болем. Потреба у сні у різних людей неоднакова. У середньому ця норма становить близько 8 годин. На жаль, деякі люди розглядають сон як резерв, з якого можна запозичити час для виконання тих чи інших справ. Систематичне недосипання призводить до порушення нервової діяльності, зниження працездатності, підвищеної стомлюваності, дратівливості.

- фізичне навантаження;  відомо, що навіть у здорової і нестарої людини, якщо вона не тренована, веде «сидячий» спосіб життя і не займається фізкультурою, при найменших фізичних навантаженнях частішає дихання, з'являється серцебиття. Фізкультура і спорт досить корисні не тільки людям розумової праці, а також особам фізичної праці, так як їх робота нерідко пов'язана з навантаженням на окремі групи м'язів, а не всієї мускулатури в цілому. Щоденна ранкова гімнастика - обов'язковий мінімум фізичної активності. Корисно відправлятися вранці на роботу пішки і гуляти ввечері після роботи. Систематична ходьба благотворно впливає на людину, покращує самопочуття, підвищує працездатність.

- режим харчування; люди харчуються по-різному, однак існує ряд вимог які повинні враховуватись усіма. Перш за все їжа повинна бути різноманітною і повноцінною, тобто містити в потрібній кількості і в певних співвідношеннях. Проміжки між прийомами їжі не повинні бути занадто великими (не більше 5-6 год). Здоровій людині потрібно харчуватися 3-4 рази на добу. При триразовому харчуванні самим ситним повинен бути обід, а самим легким - вечеря.

-загартовування; Важливою профілактичною мірою проти простудних захворювань є систематичне загартовування організму. Найбільш простий спосіб загартування - повітряні ванни. Велике значення в системі загартовування мають також водні процедури. вони зміцнюють нервову систему, здійснюють благотворний вплив на серце і судини, нормалізуючи артеріальний тиск, поліпшують обмін речовин. Спочатку рекомендується протягом декількох днів розтирати оголене тіло сухим рушником, потім переходити до вологих обтирань. Після вологого обтирання необхідно енергійно розтерти тіло сухим рушником. Починати обтиратися слід теплою водою (35-36° С), поступово переходячи до прохолоднішої, а потім-до обливань. Влітку водні процедури краще проводити на свіжому повітрі після ранкової зарядки. Корисно якомога більше бувати на свіжому повітрі, засмагати, купатися.  

         Отже, кожна людина володіє великими можливостями для зміцнення і підтримки свого здоров'я, для збереження працездатності, фізичної активності та бадьорості до глибокої старості.

 

 

Категорія: Безпека життєдіяльності | Додав: ohranatruda (08.09.2013)
Переглядів: 1520 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

 


Гігієна праці

Джерела негативних факторів побутового походження

Цивільна оборона

Особливості впливу електричного струму на організм людини

Оружие массового поражения

Техніка безпеки при ремонті телевізора



Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Цівільна оборона [128]
Пожежна безпека [69]
Безпека життєдіяльності [180]
Охорона праці [292]
Пошук
Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Теги
шум (3)
ЗІЗ (2)
313 (1)
дтп (1)
МНС (1)
СИЗ (1)
ЦО (1)
Надіслати СМС
 

Copyright MyCorp © 2025
Створити безкоштовний сайт на uCoz