Опіки бувають термічні – визвані вогнем, парою, гарячими предметами і речовинами; хімічні – визвані кислотами і лугами, а також солями деяких важких металів; електричні – від дії електричного струму чи електричної дуги.
У залежності від місця, потужності дії уражуючого фактору виникають різні ступені опіків шкіри, очей, верхніх дихальних шляхів. Ступінь тяжкості опіку залежить від глибини, площі і локалізації опіку. Розрізняють чотири ступені опіків:
Перша ступінь – почервоніння і набряк шкіри;
Друга ступінь – пухирі, наповнені рідиною;
Третя ступінь – омертвіння поверхневих і глибоких шарів шкіри;
Четверта ступінь – обуглення шкіри, ураження тканин, сухожил, кісток.
Опіки 1 та 2 ступенів – поверхневі, 3 і 4 ступенів – глибокі. Тяжкість опіку залежить від часу надання ПМД.
Заходи надання ПМД при опіках:
А) термічних і електричних : поливання протягом 15 – 20 хвилин місця опіку холодною водою (це зменшує біль, а також час і глибину перегріву тканин і запобігає їх набряк), накласти
стерильну пов’язку (бинт, марлю); пухирі не розтинати; не змащувати жирами, мазями, маслами; одяг не зривати, а розрізати ножицями; при шокові дати 20 крапель настоянки валеріани. Обпечене обличчя необхідно закрити стерильною марлею. При опіках очей слід робити холодні примочки із розчину борної кислоти (пів чайної ложки кислоти на стакан води) і негайно направити потерпілого до лікаря.
Б) електричною дугою і ураженні електричним струмом: незалежно від площі опіку потерпілого слід доставити до лікувального закладу, враховуючи особливості дії електричного струму на організм.зупинка серця в нього може наступити через кілька годин чи навіть діб з моменту травми.
В) хімічних: зменшити концентрацію хімічної речовини і час її дії. Уражену ділянку промити протягом 15 – 20 хвилин холодною водою, обробити нейтралізуючим розчином (уражене кислотою місце обробити 2% розчином питної соди, уражене лугом місце обробити 2% розчином борної кислоти). При попаданні бризк лугу чи його парів в очі і ротову порожнину необхідно промити уражені ділянки великою кількістю води, а потім розчином борної кислоти (пів чайної ложки кислоти на стакан води). Якщо в очі попали тверді шматочки хімічної речовини, то спочатку їх необхідно видалити вологим тампоном, так як при промиванні очей вони можуть травмувати слизову оболонку і викликати додаткову травму.
При попаданні кислоти чи лугу в стравохід необхідно негайно викликати лікаря. До його приходу слід видалити слюну і слиз з рота потерпілого, укласти його і тепло вкрити, а на живіт для послаблення болю покласти " холод”. Не можна нейтралізовувати потрапившу в стравохід кислоту чи луг або промивати шлунок водою, викликаючи блювоту, так як при зворотньому русі по стравоходу рідина ще раз травмує слизову оболонку, що може викликати набряк гортані. Можна дати потерпілому випити не більше трьох стаканів води, розбавляючи таким чином потрапившу в стравохід кислоту чи луг.
При значних опіках шкіри, а також при попаданні кислоти чи лугу в очі потерпілого після надання ПМД слід відразу ж відправити до лікувального закладу.
|