Поняття про часткову і повну спеціальну обробку
Спеціальна обробка військ заключається в проведенні дегазації, дезактивації та дезінфекції озброєння та військової техніки, засобів індивідуального захисту, обмундирування та інших матеріальних засобів, а при необхідності і санітарної обробки особового складу.
Вона організується штабами з¢єднань (частин) та здійснюється силами та засобами самих військ. Найбільш важкі задачі виконуються силами та засобами хімічних військ, а по санітарній обробці – службами тилу. Спеціальна обробка військ може бути як повною так і частковою.
Часткова спеціальна обробка проводиться по розпорядженню командирів частин (підрозділів) в ході виконання бойових задач. Вона включає:
При зараженні ОР – негайну дегазацію шкіряних покровів людини, обмундирування, лицевої частини протигаза, стрілецького озброєння, окремих частин зовнішньої поверхні озброєння та техніки, з якими особовий склад постійно торкається в ході виконання бойових задач.
При зараження РР – дезактивацію шкіри людей, обмундирування, стрілецької зброї, спорядження, взуття, засобів індивідуального захисту.
При зараженні БР – дезінфекцію шкіри людини.
Повна спеціальна обробка військ проводиться за розпорядженням командира з¢єднання (частини) після виконання бойових задач, а також завершення бою.
Вона включає проведення у повному об¢ємі дегазації, дезактивації та дезінфекції озброєння та військової техніки, обмундирування, взуття, засобів захисту, боєприпасів та інших матеріальних засобів, а при необхідності санітарну обробку особового складу. Повна спеціальна обробка військ проводиться в районах розташування (зосередження частин) та підрозділів на маршрутах їх руху, а також в районах спеціальної обробки. Повна спеціальна обробка проводиться підрозділами та частинами хімічних військ.
Часткова обробка озброєння, бойової техніки і транспорту при радіоактивному забрудненні заключається в усуненні радіоактивних речовин обмітанням всієї поверхні об¢єкту, а також в усуненні отруйних речовин і бактеріальних засобів з ділянок поверхні об¢єктів, що оброблюються, з якими особовий склад працює при виконанні поставленої задачі. Часткова спеціальна обробка проводиться екіпажами з використанням табельних засобів, які знаходяться у підрозділі.
Повна спеціальна обробка озброєння, бойової техніки і транспорту проводиться, як правило, в незабрудненому районі: в підрозділах – з використанням табельних засобів, в районі спеціальної обробки – з використанням техніки підрозділів РХБ захисту. У випадку забруднення радіоактивними речовинами повна дезактивація проводиться, якщо остаточне забруднення їх після часткової обробки виявиться вище за припустиме.
Табельні засоби спеціальної обробки, їх призначення, улаштування і правила користування ними
1. Індивідуальний протихімічний пакет призначений для обробки відкритих ділянок шкіряного покрову і прилеглих до них ділянок обмундирування, заражених крапельно-рідкими отруйними речовинами, аерозолями. ІПП-8 представляє собою скляний посуд, який містить 130 см3 полідегазаційної рецептури, з чотирма ватно-марлевими салфетками, поміщеними в поліетиленовий мішок.
Для проведення обробки необхідно вскрити пакет і скляну посудину, змочити салфетку і протерти нею відкриті ділянки шкіри, края комірця і рукавів, лицьову частину надітого протигаза.
2. Дегазаційні пакети силікогелеві ДСП, ДСП-1 призначені для дегазації обмундирування, зараженого парами зоману і зарину. Пакет представляє собою мішок з тканини з дегазаційним порошком на основі алюмосилікатного каталізатора, поміщений в поліетиленову упаковку для захисту від вологи.
Перед обробкою обмундирування з пакету знімається упаковка. Обробка здійснюється легким постукуванням пакетом по обмундируванню і головному убору, опудруючи їх поверхню. Після обробки обмундирування порошок необхідно струсити.
3. Індивідуальні дегазаційні пакети ІДП, ІДП-1 призначені для дегазації і дезінфекції стрілецької зброї. ІДП представляє собою жестяний футляр, в якому знаходяться дві запаяні скляні ампули.
При обробці зброї спочатку застосовується розчин №1, потім розчин №2.
4. Комплект ІДК-1 призначений для дезактивації, дегазації і дезінфекції автотракторної техніки з використанням зжатого повітря від компресора автомобіля або автомобільного шинного насоса. До складу ІДК-1 входять брандспойт з розпилювачем і щіткою, ежекторна насадка, рідинний рукав, ковпачок розпилювача, сердечник розпилювача, рукав з краником, хомут, скребок, ЗІП і укладочна сумка.
Принцип дії комплекту заснований на розпилюванні рідини методом ежекції стиснутим повітрям, яке поступає від пневмосистеми автомобіля або при тиску стиснутого повітря, який створюється ручним насосом.
5. Автомобільний комплект для спеціальної обробки військової техніки ДК-4 призначений для дегазації, дезактивації та дезінфекції вантажних автомобілів, автопоїздів, спеціальних шасі та бронетранспортерів з карбюраторними двигунами. До складу комплекту входять: газорідинний прибор; набір дегазуючих та дезактивуючих речовин; комплект ЗІП; деталі для кріплення; ящик для транспортування. Ящик комплекту розміщується на ОВТ у визначеному місці – на передньому борті кузова.. Час розгортання комплекту – 3- 4 хвилини. При дезактивації сухих, незамасляних поверхней кабін та кузовів використовується метод відсмоктування радіоактивного пилу, а в інших випадках обробка проводиться газорідинним методом. Принцип дії лежить у використанні тепла та кінетичної енергії відпрацьованих газів автомобіля (бронетранспортера).
Для підготовки приладу до дегазації газорідинним методом потрібно: встановити ежектор та газовідбірник; приєднати до ежектора газовідбірний рукав, з¢єднати брандспойт з подовжувачем, нагвинтити на нього щітку та закріпити її гайкою, приєднати брандспойт до газорідинного рукаву; приєднати рідинний рукав до бокового патрубка ежектора, а інший кінець опустити в ємність з розчином; встановити кришку з газовідбірником на кінець випускної труби та поворотом праворуч зафіксувати її ( потрібно звернути увагу на необхідність установки у місці з¢єднання паронітових прокладок; повернути важіль, відкрити запобігловий клапан на кришці; пустити попередньо прогрітий двигун автомобіля та після встановлень стійкої частоти обертання колінного вала закрити клапан; потрошу збільшити частоту обертів колінного вала до моменту спрацювання запобігливого клапана та зафіксувати дросельну заслінку в такому положенні.
Для роботи прибору в режимі відсмоктування радіоактивного пилу потрібно: від¢єднати газорідинний та рідинний рукав від ежектора; під¢єднати газорідинний рукав до бокового патрубка ежектора, на вільний патрубок ежектора надіти тканевий мішок для сбора радіоактивного пилу та встановити автомобіль так, щоб пил вторично не заражав оброблюємий об¢єкт.
|