Вівторок, 24.12.2024, 16:26
Вітаю Вас Гість | RSS

Реферати з ЦО, БЖД, охорони праці

Реферати

Головна » Статті » Охорона праці

Професійні захворювання та їх наслідки
Вступ

В даний час все більше зростає актуальність питання безпечного життя людей. У світі, який характеризується високою динамікою змін, складними економічними, соціальними і політичними відносинами, посилюється невизначеність, нестабільність, розширюється коло ризиків і масштаби загроз. Особливо значущими серед них виступають соціальні та професійні ризики, які пов'язані з безпекою та гігієною праці, а також наявністю робочих місць з несприятливими умовами праці. З інтенсивний зростанням міст у XX ст., Концентрація основної маси населення на територіях, насичених промисловими підприємствами, транспортними магістралями, породили цілий ряд проблем, в тому числі і загальну проблему безпеки людини. У містах, особливо у великих, зосереджений цілий ряд про-промислових виробництв. Екологічно небезпечних, як металургійне, машинобудівне, хімічне, нафтопереробне, целюлозно-паперове, а також об'єкти енергетики, невід'ємною частиною яких є потужні викиди в навколишнє середовище відходів. У сучасних великих містах Росії стан навколишнього середовища в значній мірі залежить від антропогенних навантажень. На міське середовище впливає низка техногенних факторів, найпотужніші з яких - відходи промислового виробництва, що надходять у зовнішнє середовище.
Виробниче середовище, яка є складовою частиною зовнішнього середовища, також піддається забрудненню. Виробниче середовище - це частина середовища проживання людини, що включає природно-кліматичні чинники і фактори, пов'язані з професійною діяльністю. Тобто шум, вібрація, токсичні гази. Це небезпечні чинники, здатні за певних умов викликати гостре порушення здоров'я і загибель організму, а також шкідливими, негативно впливають на працездатність або викликають професійні захворювання та інші несприятливі наслідки. Вплив негативних факторів виробничого середовища призводить до травмування і професійних захворювань працюючих. До джерел негативних впливів на виробництві відносять не тільки технічні пристрої. На рівень травматизму впливають психофізичний стан і дії працюючих.

1. Гігієна праці

Гігієна (від грец. Hygicinos - здоровий) - це наука, завданням якої на основі вивчення впливу умов життя і праці на здоров'я людини, розробка заходів з профілактики захворювань, забезпечення оптимальних умов існування, збереження здоров'я і продовження життя людини. Гігієна праці - це наука, що вивчає вплив на організм людини факторів, умов і характеру праці. На основі такого вивчення розробляються нормативи і конкретні практичні заходи, що мають на меті створення сприятливих умов праці людини, тобто зниження захворюваності, смертності, збільшення тривалості життя, підвищення працездатності. В умовах виробництва, працівник може зазнавати впливу небезпечних і шкідливих факторів у залежності в першу чергу від особливостей технологічного процесу, використовуваного обладнання. Тому гігієну праці варто розглядати, як дві складові: техніку безпеки та охорону праці. Характер і організація трудової діяльності істотно впливають на зміну функціонального стану організму людини. Різноманітні форми трудової діяльності діляться на фізичну і розумову працю. Ділення це умовно, тому що ніяка трудова діяльність неможлива без регулюючої ролі центральної нервової системи, без вольових зусиль. При оцінці фізичних зусиль використовується поняття «важкість праці», що відображає навантаження на кісткову мускулатуру, серцево-судинну та інші фізіологічні системи. Для характеристики розумової діяльності прийняте поняття «напруженість праці», що відображає переважне навантаження на центральну нервову систему. Праця необхідний для оптимального протікання біологічних процесів в організмі, отже, має великий вплив на здоров'я. Фізична праця характеризується вагою і пов'язаний з виконанням статичної та динамічної роботи, а розумовий пов'язаний з напруженістю на тлі статичної напруги. Фізична праця відрізняється великою витратою енергії, споживанням кисню, швидким розвитком стомлення і відносно низькою продуктивністю. Статична робота, у свою чергу, більш утомлива, ніж динамічна. Розумова робота відноситься до числа досить трудомістких і напружених. Розумова праця об'єднує роботи, пов'язані з прийомом та переробкою інформації, що вимагає переважного напруги сенсорного апарату, уваги, пам'яті, а також активізації процесів мислення, емоційної сфери. З підвищенням важкості фізичної праці і напруженості розумової праці збільшується споживання кисню. Існує межа максимальної кількості кисню, що у силах спожити людина. Під час виконання дуже важкої праці доставка кисню в організм досягає своєї межі, але потреба в ньому стає ще більшою і не задовольняється в процесі роботи. У цей момент в організмі виникає стан кисневої недостатності - гіпоксії. Відбувається зниження працездатності, розвивається стомлення. Втома - це фізіологічний стан організму, що виникає в результаті надмірної роботи і що виявляється у зниженні працездатності. Втома може виникнути при будь-якому виді діяльності: розумової, фізичної.
Розумова втома характеризується зниженням продуктивності інтелектуальної праці, порушенням уваги, уповільненням мислення, порушенням сну. Фізичне стомлення проявляється порушенням функції м'язів: зниженням сили, швидкості, точності, узгодженості і ритмічності рухів. Швидкість втоми залежить від специфіки праці: значно швидше воно настає при виконанні роботи, яка супроводжується одноманітною позою, напругою м'язів; менш утомливі ритмічні рухи. У багатьох людей в період емоційної напруги тривалий час не виникають ознаки втоми і відчуття втоми. Стомлення пов'язане зі зниженням працездатності, яка відновлюється в результаті повноцінного відпочинку.
Стомлений людина працює менш точно, допускаючи спочатку невеликі, а потім і серйозні помилки. Що призводить до помилок у роботі, травматизму, і як наслідок, розвитку професійних захворювань.
Параметри мікроклімату справляють безпосередній вплив на самопочуття людини і його працездатність. Метеорологічні умови (мікроклімат) включають в себе фізичні чинники, які перебувають у взаємозв'язку один з одним: температура, вологість і швидкість повітря, атмосферний тиск, кількість опадів, свідчення геомагнітного поля Землі. Існують певні норми виробничого мікроклімату. Вони встановлені системою стандартів безпеки праці ГОСТ 12.1.005-88 «Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони». Вони єдині для всіх виробництв і всіх кліматичних зон з деякими незначними відхиленнями. У цих нормах окремо нормується кожен компонент мікроклімату в робочій зоні виробничого приміщення: температура, відносна вологість, швидкість повітря в залежності від здатності організму людини до акліматизації в різні пори року, характеру одягу, інтенсивності виробленої роботи і характеру тепловиділень в робочому приміщенні. Як відомо, температура повітря впливає на теплообмін. При фізичному навантаженні тривале перебування в сильно нагрітому повітрі супроводжується підвищенням температури тіла, прискоренням пульсу, ослабленням діяльності серцево-судинної системи, зниженням уваги, уповільненням швидкості реакцій, порушенням точності і координації рухів, втратою апетиту, швидкою стомлюваністю, пониженням розумової і фізичної працездатності. Низька температура повітря, збільшуючи тепловіддачу, створює небезпеку переохолодження організму, можливість простудних захворювань. Особливо шкідливі для здоров'я швидкі і різкі перепади температури.
В атмосферному повітрі постійно присутні водяні пари. Ступінь насичення повітря водяними парами називається вологістю. Одна і та ж температура повітря в залежності від його вологості відчувається людиною по-різному. Для нормального тепловідчуття велике значення має рухливість і напрям повітряного потоку повітря. У робочій зоні виробничого приміщення згідно з ГОСТ 12.1.005-88 можуть бути встановлені оптимальні та допустимі мікрокліматичні умови. Оптимальні мікрокліматичні умови це таке поєднання параметрів мікроклімату, що при тривалому і систематичному впливі на людину забезпечує відчуття теплового комфорту і створює передумови для високої працездатності. Допустимі мікрокліматичні умови це такі поєднання параметрів мікроклімату, які при тривалому і систематичному впливі на людину можуть викликати напругу реакцій терморегуляції і які не виходять за межі фізіологічних пристосувальних можливостей. При цьому не виникає порушень у стані здоров'я, не спостерігаються дискомфортні тепловідчуття, погіршують самопочуття і зниження працездатності. Оптимальні параметри мікроклімату у виробничих приміщеннях забезпечуються системами кондиціонування повітря, а допустимі параметри - звичайними системами вентиляції та опалення. Комплекс фізичних факторів визначає метеорологічних умов (мікроклімат) виробництва. Мікроклімат закритих приміщень визначається кліматичними умовами і сезоном року. Залежить від кліматичних факторів зовнішньої атмосфери: температури, вологості, швидкості руху повітря, теплового випромінювання та температури огороджень, які повинні враховуватися при проектуванні, виборі будівельних матеріалів, видів палива, систем опалення, вентиляції та режиму їх експлуатації.
Основну роль у тепловому стані організму відіграє температура повітря, для чого санітарними вимогами визначена величина теплового комфорту. Створення штучного мікроклімату направлено на нейтралізацію несприятливих кліматичних факторів та забезпечення певних теплових умов, відповідних зоні теплового комфорту. Для цього проводиться установка систем і апаратів кондиціонування повітря і теплозабезпечення, які можуть бути місцевими (печі) або централізованими (котельня).
Підвищена вологість приміщень (вогкість) може з'явитися в результаті неправильної експлуатації будівель - недостатнього опалення та вентиляції, перенаселення, прання в житлових приміщеннях. Мікроклімат заводських цехів залежить від величини теплонадлишків, що виділяються технологічним обладнанням, і ефективності повітрообміну, здійснюваного за допомогою природного провітрювання або механічної вентиляції. Теплове рівновагу організму з навколишнім середовищем підтримується за рахунок зміни інтенсивності двох процесів - теплопродукції і тепловіддачі.
Регулювання теплопродукції відбувається головним чином при низьких температурах. Більш універсальне значення для теплообміну організму з навколишнім середовищем має тепловіддача. При підвищенні температури повітря основним шляхом віддачі тепла стає випаровування.
Посилене потовиділення веде до втрати рідини, солей і водорозчинних вітамінів.
Дія теплового випромінювання і високої температури повітря може зумовити виникнення ряду патологічних станів: перегрівання, теплового удару, сонячного удару, судомної хвороби, захворювання очей - професійної теплової катаракти («катаракта склодувів»).
Тривала дія нагріваючого і особливо радіаційного мікроклімату викликає передчасне біологічне старіння організму.
Місцеве та загальне переохолодження організму є причиною озноблення, невритів, міозитів, радикулітів і захворювань простудного характеру.

2. Виробничі шкідливості та професійні захворювання

Професійні шкідливості - фактори трудового процесу та виробничого середовища, які надають пряме або непряме несприятливий вплив на стан здоров'я і працездатність людини, які за певних умов можуть викликати професійні хвороби або загострення загальних захворювань.
Під професійними захворюваннями увазі захворювання, які мають виключно або переважно професійну етіологію, тобто викликані шкідливостями і небезпеками праці та виробничого процесу або нездоровими санітарно-технічними умовами навколишнього робочого приміщення.
Основними носіями травмуючих і шкідливих факторів у виробничому середовищі є машини та інші технічні пристрої, хімічно і біологічно активні предмети праці, джерела енергії, нерегламонтірованние дії працюючих, порушення режимів і організації діяльності, а також відхилення від допустимих параметрів мікроклімату робочої зони.
До професійних вредностям, пов'язаних з технологічними процесами у виробництві, відносять: пил, шум, вібрацію, високу і низьку температуру, високу відносну вологість повітря, підвищений або знижений атмосферний тиск, токсичні та радіоактивні речовини, джерела іонізуючого, ультрафіолетового та інших випромінювань, електромагнітні хвилі , мікроорганізми і т. д.
Виходячи з переліку шкідливостей можна представити класифікацію професійних захворювань. Виділяють наступні професійні захворювання, що викликаються дією:
• промислового пилу;
• хімічних виробничих факторів;
• фізичних виробничих чинників;
• біологічних виробничих факторів;
• психофізичний фактор.

Виробнича пил складається з частинок твердої речовини, зваженого у повітрі. За походженням вона може бути природною і штучною, мінеральної та органічної. Промисловий пил, характер якої залежить від її складу, найбільш часто буває причиною виникнення захворювань. Чим дрібніше пилові частинки, тим довше вони знаходяться в підвішеному стані, проникаючи в найдрібніші пори шкіри, бронхи і альвеоли.
Висока небезпека виникнення «пилових» захворювань спостерігається при видобутку корисних копалин, в металургії, машинобудуванні, промисловості будівельних матеріалів при вдиханні пилу кварцу, азбесту, кам'яного вугілля та інших твердих, практично нерозчинних матеріалів.
Особливий клас шкідливих речовин становить так звана фіброгенну пил, при тривалому вдиханні якої в легенях розвиваються найбільш важкі професійні захворювання - хронічний пиловий бронхіт і пневмоконіоз. Пневмоконіози виникають при тривало вдиханні різного пилу і характеризуються розростанням сполучної тканини в дихальних шляхах.
При всіх цих професійних захворюваннях у хворих з'являється кашель, задишка, стійкі зміни в легенях, болі в грудях, що нерідко призводять до зниження працездатності та інвалідності.
У боротьбі з утворенням і поширенням пилу найбільш ефективні технологічні заходи. У гірничорудній і вугільній промисловості впровадження буріння з водою стало дієвим заходом боротьби з запиленістю повітря. При мокрому бурінні пил в момент її утворення зволожується, осідає і не надходить у повітря. Велике значення має використання місцевої і загальної вентиляції, засобів індивідуального захисту - протипилових респіраторів.
Профілактичні санітарно-гігієнічні заходи щодо боротьби з виробничою пилом різноманітні і спрямовані на максимальне зниження запиленості повітря: проведення механізації та автоматизації виробництва, організація загальної і місцевої вентиляції, герметизація виробничого устаткування, заміна сухих способів роботи на вологі. Необхідне проведення попередніх (при вступі на роботу) і періодичних медичних оглядів.
Фізичний виробничий фактор під ним розуміють: рухомі машини і механізми, рівні шуму і вібрацій, електромагнітне і іонізуючі випромінювання, недостатня освітленість, значення напруги в електричному ланцюзі та інші.
Шум - комплекс звуків, що викликає неприємне відчуття або хворобливі реакції. Шум - одна з форм фізичного забруднення середовища життя. Рівень шуму в 20-30 децибел (дБ) практично нешкідливий для людини. Це природний шумовий фон. Для гучних звуків допустима межа становить приблизно 80 дБ. Звук в 130 дБ вже викликає в людини болюче відчуття, а в 130 - стає для нього нестерпним. Шум викликає дратівливість, ослаблення пам'яті, пригнічений настрій, порушення сну, зниження продуктивності праці, підвищення кров'яного тиску, порушення з боку шлунково-кишкового тракту. Шум може викликати професійне захворювання - «шумову хворобу», яка проявляється в дії його на орган слуху, нервову, серцево-судинну, травну системи людини, зниження працездатності.
Шум надає шкідливий вплив на центральну нервову систему, викликаючи перевтома та виснаження клітин кори головного мозку. Виникає безсоння, розвивається стомлення, знижується працездатність і продуктивність праці.
Шум надає шкідливий вплив на зоровий і вестибулярний аналізатори, яке може призвести до порушення координації рухів і рівноваги тіла.
Дослідження показали, що і нечутні звуки також небезпечні. Ультразвук, що займає помітне місце в гамі виробничих шумів, несприятливо впливає на організм, хоча його вухо і не сприймає.
Шкідливий вплив шуму під час роботи на шумних виробництвах можна уникнути різними методами і засобами. Значне зменшення виробничого шуму досягається застосуванням спеціальних технічних засобів шумогашенія.
Вібрація - механічні коливання твердих тіл. Джерелами вібрації є широко застосовуються в промисловості і в побуті пневматичні та електричні, ручні, механізовані інструменти, різні машини, верстати.
Вібрація часто супроводжується чутним шумом. З позиції гігієни праці розрізняється місцева вібрація і загальна. Місцева (локальна) вібрація характеризується коливаннями, переданими до окремих частин тіла, наприклад, до рук при роботі дрилем, відбійним молотком і ін Місцева вібрація викликає судинні порушення, професійне захворювання, «вібраційну хворобу». Загальна вібрація передається всьому тілу через підлогу, робочий майданчик, сидіння. Загальна вібрація викликає порушення нервової системи, зору, відчуття внутрішніх органів. Крім того, вібрація небезпечна для технологічного обладнання, контрольно-вимірювальних приладів, будівельних конструкцій, викликаючи їх деформацію, може призвести до аварійних ситуацій.
При вібраційної хвороби, що розвивається під дією місцевої вібрації характерні:
• болі в кистях, частіше ночами;
• побіління пальців на холоді;
• оніміння і мерзлякуватість рук;
• болі в попереку і в ділянці серця.
Це пов'язано з порушенням кровообігу в периферичних судинах. Особливо сильно страждає больова чутливість, знижується температура шкіри на кистях і стопах. Ступінь зниження чутливості зростає із збільшенням тривалості і тяжкості захворювання.
Мають місце порушення в діяльності ендокринних залоз, внутрішніх органів і обмінних процесів. При впливі вібрації з великою амплітудою виникають порушення в м'язах, зв'язках, суглобах, кістках. З'являється слабкість, швидка стомлюваність, дратівливість, головні болі, поганий сон.
При загальній вібрації особливо часто страждає вестибулярна система, виникають головні болі, запаморочення.
Зниження вібрації та її несприятливої дії на працюючого досягається наступними методами:
• зменшення вібрації у джерелі освіти;
• ізоляція джерела вібрації засобами віброізоляції та вібропоглощенія;
• архітектурно-планувальні рішення, що передбачають раціональне розміщення технологічного устаткування, машин, механізмів;
• використання засобів індивідуального захисту;
• медико-профілактичні заходи.
Найважливішою заходом попередження вібраційної хвороби є неухильне дотримання встановлених правил роботи в умовах вібрації і норм техніки безпеки.
Електромагнітне поле (ЕМП) радіочастот характеризується здатністю нагрівати матеріали; поширюватися в просторі і відбиватися від кордону розділу двох середовищ; взаємодіяти з речовиною, завдяки чому електромагнітні поля широко використовуються в різних галузях народного господарства: промисловості, науки, техніки, медицини, побуті. До ЕМП відносяться лінії електропередач (ЛЕП) напругою до 1150 кВ, відкриті розподільні пристрої, що включають комутаційні апарати, пристрої захисту та автоматики, вимірювальні прилади. Вони є джерелами електричних і магнітних полів промислової частоти (50 Гц). Тривала дія таких полів призводить до розладів, які суб'єктивно виражаються скаргами на головний біль у скроневій і потиличній області, млявість, розлад сну, зниження пам'яті, підвищену дратівливість, апатію, болі в області серця. Для хронічного впливу ЕМП промислової частоти характерні порушення ритму та уповільнення частоти серцевих скорочень. У працюючих з ЕМП промислової частоти можуть спостерігатися функціональні порушення в ЦНС і серцево-судинній системі, у складі крові. Тому необхідно обмежувати час перебування людини в зоні дії електричного поля, створюваного струмами промислової частоти напругою вище 400 кВ.
Електромагнітні хвилі частково поглинаються тканинами біологічного об'єкта, тому біологічний ефект залежить від фізичних параметрів ЕМП радіочастот:
• довжини хвилі;
• інтенсивності і режиму випромінювання;
• тривалості та характеру опромінення організму;
• від площі облучаемой поверхні і анатомічної будови органу і тканини.
При впливі ЕМП на біологічний об'єкт відбувається перетворення електромагнітної енергії зовнішнього поля в теплову, що супроводжується підвищенням температури тіла або локальним виборчим нагріванням тканин, органів клітин, особливо з поганою терморегуляцією (кришталика, склоподібного тіла та ін.) тепловий ефект залежить від інтенсивності опромінення.
Статична електрика - це сукупність явищ, пов'язаних з виникненням, збереженням і релаксацією вільного електричного заряду на поверхні і в об'ємі діелектричних та напівпровідникових речовин, матеріалів, виробів або на ізольованих провідниках.
Дослідження біологічних ефектів показали, що найбільш чутливі до електростатичних полів нервова, серцево-судинна, нейрогуморальна та інші системи організму.
Оптичний квантовий генератор - це генератор електромагнітного випромінювання оптичного діапазону, заснований на використанні вимушеного (стимульованого) випромінювання. Дія лазерів на організм залежить від параметрів випромінювання, локалізації впливу і анатомів. Енергія випромінювання лазерів в біологічних об'єктах (тканинах, органах) може зазнавати різні перетворення і викликати органічні зміни в опромінюваних тканинах (первинні ефекти) і послеціоріческіе зміни функціонального характеру (вторинні ефекти). При цьому спостерігається поєднується термічне і механічне дію на опромінювані структури.
Біологічна дія УФ - променів сонячного світла проявляється передусім у їхній позитивний вплив на організм людини. Найбільш часто наслідком браку сонячного світла є авітаміноз, ослаблення захисних імунобіологічних реакцій організму, загострення хронічних захворювань, функціональні розлади нервової системи. УФ-випромінювання від виробничих джерел може стати причиною гострих і хронічних захворювань.
Іонізуюче випромінювання викликає в організмі ланцюжок оборотних і необоротних змін. Пусковим механізмом впливу є процеси іонізації і збудження атомів і молекул у тканинах. Що призводить до порушення біохімічних процесів в організмі. У результаті порушуються обмінні процеси, сповільнюється і припиняється ріст тканин, виникають нові хімічні сполуки, не властиві організму. Це призводить до порушення діяльності окремих функцій і систем організму.
Іонізуюча радіація при впливі на організм людини може викликати два види ефектів, які клінічної медициною відносяться до хвороб: детерміновані порогові ефекти (променева хвороба, променевої опік, променева катаракта, променеве безпліддя, анамаліі у розвитку плоду та ін) і стохастичні (ймовірнісні) Безпорогові ефекти (злоякісні пухлини, лейкози, спадкові хвороби).
До віддалених наслідків соматичного характеру відносяться різноманітні біологічні ефекти, серед яких найбільш істотними є лейкемія, злоякісні новоутворення, і скорочення тривалості життя.
Основні дозові межі опромінення та допустимі рівні встановлюють для наступних категорій опромінюваних осіб:
• персоналу - осіб, що працюють з техногенними джерелами (група А) або перебувають за умовами роботи у сфері із впливу (група В);
• населення, включаючи осіб з персоналу, поза сферою та умов їх виробничої діяльності.
Основні принципи забезпечення радіаційної безпеки:
• зменшення потужності джерел до мінімальних величин;
• скорочення часу роботи з джерелами;
• збільшення відстані від джерел до працюючих;
• екранування джерел випромінювання матеріалами, що поглинають іонізуюче випромінювання. Світло - сильний стимулятор працездатності. Освітлення вважається достатнім, якщо воно дозволяє тривалий час без напруги працювати і не викликає при цьому втоми очей. Світло, особливо природний, підвищує загальну працездатність людини, знижує стомлюваність його в процесі роботи, має бактерицидну дію. Тому освітленість, відповідна гігієнічним вимогам, забезпечує підвищення працездатності, продуктивності праці, зниження травматизму і захворюваності. Освітлення може бути природним, штучним і
поєднаним. Природне освітлення, джерелом якого є сонячне світло, найбільш сприятливо, так як спектр його найбільш адекватний людському оку, ультрафіолетова частина спектру має бактерицидні діями, (ультрафіолетові промені значно затримуються звичайними стеклами, потрапляють в приміщення при відкритих вікнах), воно економічно. У осіб, які за характером роботи частково або повністю позбавлені природного світла, може виникнути «світлове голодування». Неправильно виконане освітлення може з'явитися причиною травматизму в результаті погано освітлених небезпечних зон, сліпучого дії ламп і відблисків від них, різких тіней, які можуть викликати повну втрату орієнтації працюючих.
Змішане освітлення досягається одночасним використанням природного та штучного освітлення.
Штучне освітлення передбачається для освітлення в темний час доби, а також у приміщеннях без природного світла за допомогою електричних джерел світла Важливе значення для створення сприятливих умов для виконання зорової роботи має колірна обробка приміщень і раціональна забарвлення обладнання. Застосування фізіологічно оптимальних кольорів, найменш утомляющих зір надає сприятливу дію на людину. До них відносяться кольору середньої частини спектру (жовті, оранжево-жовті, зеленувато-жовті, жовтувато-зелені, зеленувато-блакитні, блакитнувато-зелені, блакитні) і білий. Хімічний виробничий фактор дуже різноманітний і поділяється за різними ознаками і критеріями. Ступінь і характер викликаних порушень нормальної роботи організму людини залежить від шляху потрапляння в організм людини, дози, часу впливу, концентрації речовини і його розчинності, стану сприймаючої тканини й організму в цілому, атмосферного тиску, температури й інших характеристик навколишнього середовища. Наслідком дії шкідливих речовин на організм можуть бути анатомічні пошкодження, постійні або тимчасові розлади й комбіновані наслідки. Виділення шкідливих речовин у повітряне середовище можливо при проведенні технологічних процесів і виконання робіт, пов'язаних із застосуванням, зберіганням, транспортуванням хімічних речовин і матеріалів, їх видобутком і виготовлення. Хімічні речовини за характером впливу на організм людини поділяються на:
• токсичні;
• дратівливі;
• сенсибілізуючі;
• канцерогенні;
• мутагенні;
• що впливають на репродуктивну функцію.
Усі шкідливі речовини поділяються згідно з ГОСТ 12.1.007. У результаті впливу шкідливих хімічних речовин можуть мати місце гострі або хронічні захворювання. Окремим випадком захворювання є отруєння.
Біологічний виробничий фактор характерний для працюючих агропромислового комплексу, охорони здоров'я і деяких інших категорій працюючих, чия діяльність пов'язана з біологічними об'єктами. При порушенні вимог щодо охорони праці у працюючих зазначених категорій можуть виникати захворювання і травми, викликані рослинами, тваринами, хворими людьми.
Основні вимоги біологічної безпеки викладені в ГОСТ 12.1.008. Безпека при роботі з біологічними об'єктами, що представляють виробничу небезпеку, забезпечується виконанням вимог, що пред'являються до виробничих процесів, виробничого обладнання, засобів захисту, а також системою спеціальних профілактичних заходів.
Психофізичний фактор викликають перевантаження, причинами яких можуть бути розумова перенапруга аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження.

3. Аналіз і попередження професійних захворювань

Аналіз професійних захворювань є одним із шляхів боротьби, зніми. Найбільш поширений на практиці метод вивчення захворюваності - це вивчення причин виникнення небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
За практиці причини травматизму та професійних захворювань прийнято підрозділяти:
• організаційні;
• технічні;
• санітарно-гігієнічні;
• психофізіологічні.
Організаційні причини травматизму та профзахворювань цілком залежать від рівня організації праці на підприємстві - відсутність або незадовільний проведення навчання та інструктажу, відсутність проекту виконання робіт, недотримання режиму праці та відпочинку, неправильна організація робочого місця, відсутність, несправність або невідповідність умовам роботи засобів індивідуального захисту, незадовільний нагляд за виконанням робіт і т.д.
Технічні причини можна характеризувати як причини, не залежні від рівня організації праці на підприємстві, - конструктивні недоліки устаткування, інструментів і пристосувань, недосконалість технологічних процесів, засобів сигналізації та блокувань і т.д.
Санітарно-гігієнічні причини пов'язані з несприятливими метеорологічними умовами праці, підвищеними рівнями шуму,
вібрації, концентраціями шкідливих речовин в повітрі робочої зони, наявністю шкідливих випромінювань, нераціональним освітленням і т.д.
Психофізіологічні причини обумовлені фізичними та нервово-психічними перевантаженнями, нервово-емоційним перенапруженням, невідповідністю умов праці анатомо-фізіологічним особливостям працюючого, незадовільним психологічним кліматом в колективі та ін
Боротьбу з травматизмом і профзахворюваннями необхідно починати з організаційних заходів.
До ефективних заходів належать кваліфіковане проведення:
• вступного,
• періодичного (повторний),
• позапланового та поточного інструктажів працівників з техніки безпеки.
Вступний інструктаж повинні проходити працівники, що надійшли на підприємство, і учні, спрямовані для виробничої практики. Вступний інструктаж знайомить з правилами по техніці безпеки, внутрішнього розпорядку підприємства, основними причинами нещасних випадків і порядком надання першої медичної допомоги при нещасному випадку.
Інструктаж на робочому місці (первинний) повинні пройти працівники, знову надійшли на підприємство або переведені на інше місце роботи, і учні, які проходять виробничу практику. Цей інструктаж знайомить з правилами техніки безпеки безпосередньо на робочому місці, а також з індивідуальними захисними засобами.
Періодичний (повторний) інструктаж проводиться з метою перевірки знань і умінь працівників застосовувати навички, отримані ними при вступному інструктажі і на робочому місці. Незалежно від кваліфікації і від стажу роботи. Позаплановий інструктаж проводиться на робочому місці при заміні обладнання, зміні технологічного процесу або після нещасних випадків через недостатність попереднього інструктажу.
Поточний інструктаж проводиться після виявлення порушень правил та інструкцій з техніки безпеки або при виконанні робіт по допуску-поряд.
Для попередження нещасних випадків і професійних захворювань на підприємствах обладнуються кабінети або куточки з техніки безпеки, де розміщуються плакати, схеми, інструктивні матеріали з техніки безпеки, індивідуальні засоби захисту, прилади для вимірювання шуму, світла, вібрації і так далі. Систематичне проведення лекцій, бесід, інструктажів з використанням наочних посібників, є дієвим способом пропаганди техніки безпеки на виробництві.
Так само для розуміючи працюють сутності небезпеки на робочому місці, необхідно складання по кожному робочому місцю і технологічної операції переліків можливих небезпек. Наявність можливості виникнення небезпечних ситуацій визначають напрям і методи збору інформації службою охорони праці предпріятія6 обстеження робочих місць, опитування працюючих про наявні недоліки в роботі, розслідування нещасних випадків на виробництві та порушень правил безпеки при виконанні робіт.
Виходячи з вищевикладеного, службою охорони праці виділено пріоритетні напрямки діяльності з профілактики виробничого травматизму:
• виявлення можливостей виникнення небезпечних ситуацій на виробництві, їх профілактика, ознайомлення працюючих сметодамі їх уникнення та усунення.
• проведення агітаційної та роз'яснювальної роботи з усвідомлення працюючими сутності, умов і причин виникнення небезпечних ситуацій на виробництві, застосування заходів адміністративного та матеріального впливу до порушників правил безпечного виконання робіт.
• постійне навчання робітників і керівників усіх рівнів правилами безпечного виконання робіт, вмінню чітко і вчасно розпізнати можливість виникнення небезпечної ситуації.
• розслідування нещасних випадків, профзахворювань і аварій на виробництві, розробка і впровадження заходів для запобігання їх повторення.
• впровадження у виробництво передових методів профілактики травматизму та профзахворювань.

Висновок

У багатьох галузях народного господарства ліквідовано важка фізична праця, знижені до гранично допустимого рівня концентрації токсичних речовин, оптимізовані режими праці та відпочинку. Все це призвело до поліпшення умов праці на багатьох промислових підприємствах і зниження професійної захворюваності.
Проте у ряді випадків навіть сучасні прогресивні в технологічному і економічному відношенні заходи можуть зумовити несприятливі зміни в стані здоров'я працюючих. Це пояснюється цілим рядом причин. Створення та впровадження машин великої потужності, зростання швидкостей обробки і різання металів, механізація важких і трудомістких робіт шляхом використання пневматичного та електричного інструменту, широке впровадження самохідних машин сприяють збільшенню рівнів шуму і вібрації, появі ультра-та інфразвуку. Впровадження в промисловість принципово нових технологічних процесів одержання та обробки металів, зварювання, наплавлення і різання призводить до підвищення рівнів електромагнітних хвиль, появи лазерного випромінювання, підвищення напруженості електростатичного поля та ін
Механізація і автоматизація виробництва, як правило, спрощують і збіднюють змістовність трудових операцій при значному збільшенні їх числа і ведуть до розвитку монотонії, зниження рухової активності людини. Набули поширення малорухомі професії, які за умовами технології пов'язані зі значною кількістю операцій, вони супроводжуються напругою та перенапруженням окремих м'язових груп і вимушеної позою.
Збільшення швидкості функціонування верстатів, машин, складність управління різними технологічними операціями і процесами призводять до збільшення психоемоційної напруженості трудової діяльності людини.
Попередження загальних і професійних захворювань є основоположним принципом гігієни праці. Воно здійснюється за допомогою системи соціальних, технологічних, санітарно-технічних, гігієнічних, лікувально-профілактичних і організаційних заходів, мета яких - гігієнічна оптимізація виробничого середовища, фізіолого-гігієнічна раціоналізація трудового процесу, вдосконалення медичного і санітарно-побутового обслуговування робітників, а також підвищення стійкості організму працюючих до несприятливих виробничих факторів.
До числа найважливіших профілактичних заходів з охорони праці та профілактики професійних хвороб відносяться попередні (при вступі на роботу) і періодичні огляди працівників, які зазнають впливу шкідливих і несприятливих умов праці.
Умови праці повинні відповідати наступним вимогам:
• повинні виключати фактори, що сприяють прогресуванню даного професійного захворювання.
• рекомендований праця повинна відповідати функціональним можливостям організму.
• рекомендована робота повинна відповідати загальній і спеціальній підготовці, навичкам та віком хворого.
• рекомендована робота повинна забезпечувати можливість підвищення кваліфікації, особливо молодих осіб.
• трудові рекомендації повинні бути гігієнічно, фізіологічно і соціально обгрунтовані.
Категорія: Охорона праці | Додав: ohranatruda (26.01.2011)
Переглядів: 4283 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

 


Основні причини виробничого травматизму і професійної захворюваності. Заходи щодо їх попередження

Радіологічна зброя, протирадіаційні препарати

Основи законодавства України про працю. Поняття про охорону праці та її організація в закладах охорони здоров’я

Мероприятия по защите от ОМП

Головні положення законодавства України у сфері рятувальної справи

Права и обязанности населения по Гражданской обороне



Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Цівільна оборона [128]
Пожежна безпека [69]
Безпека життєдіяльності [180]
Охорона праці [292]
Пошук
Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Теги
шум (3)
ЗІЗ (2)
313 (1)
дтп (1)
МНС (1)
СИЗ (1)
ЦО (1)
Надіслати СМС
 

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz